Christoph Schönborn bíboros gondolatai 2016. november 16. vasárnapjára

A zűrzavar ideje Christoph Schönborn bíboros gondolatai 2016. november 16. vasárnapjára (Lk 21, 5-19) Jézus nem ígért nyugalmas időket. Békét a földön: Ez volt a remény annak idején. Ez ma a remény. A valóság másképpen néz ki. Mindaz, amit Jézus … Bővebben

A zűrzavar ideje

Christoph Schönborn bíboros gondolatai 2016. november 16. vasárnapjára (Lk 21, 5-19)

Jézus nem ígért nyugalmas időket. Békét a földön: Ez volt a remény annak idején. Ez ma a remény. A valóság másképpen néz ki. Mindaz, amit Jézus akkor, 2000 évvel ezelőtt Jeruzsálemben előre megmondott, bekövetkezett. Nagyon pesszimista volt Jézus? Csak sötéten látott? Avagy hallgatóságát – úgy akkor, mint ma is – fel akarta készíteni a küszöbön álló nehéz időkre, amelyek ma is előttünk állnak? Úgy vélem, Jézus nagy józansággal, képmutatás nélkül, mégis csak reményt ad nekünk.

Minden a jeruzsálemi Templom pompája fölötti csodálkozással kezdődött. Lenyűgözően nagy és szép kellett, hogy legyen. Jézus maga is szerette a Templomot, amit „Atyám házaként” jellemzett. És mégis előre megmondja: „Mindezekből, amit itt láttok, nem marad kő kövön, amelyet le ne rombolnának.” Negyven évvel később ez meg is történt, amikor 70-ben a rómaiak a Templomot az alapfalakig lerombolták.

Ma az egykori Templom tere három vallás szent helye és nézetkülönbségeik forrása is egyben. A zsidók számára a Nyugati-fal (Sirató-fal) a Templom utolsó maradványa, az imádság és a gyász helye. A keresztények szemében a Templom-hegy Jézus megannyi tettének emlékhelye. A muszlimok hitéhez a Szikla-dóm és az Al-Aksza Mecset igen szorosan kapcsolódik. Nem csoda, hogy e szent helyek miatt állandó vita támad, igények ütköznek egymással, amelyek aztán a térség politikai konfliktusaiban is visszatükröződnek.

A Templom tragikus sorsából kiindulva három konfliktusterületet nevez meg Jézus, ahol zűrzavar fenyeget.

Az elsőt én az ideológiák és világnézetek konfliktusának nevezném. Mindannyian nagy reklámbefektetéssel ígérik az üdvösséget s a problémák megoldását, ugyanakkor lebecsülik azokat, akik másként gondolkodnak. Jézus csupán egy egyszerű tanácsot ad: „Ne menjetek utánuk!”

A világnézetek konfliktusai odáig vezetnek, amit Jézus előre látott, és ami ma meghatározza a világpolitikát: háborúk, zavargások, érdekek ütközése. „Nemzet nemzet ellen támad, és ország ország ellen … Rettentő tünemények lesznek”. Mi más a Szíriáért vívott tragikus háború, mint a nagyhatalmak, ugyanígy az iszlámban meglévő vallási irányzatok közti konfliktus és amazok hatalmi igényei (mint annak idején Európában az ellenséggé vált keresztény vallások közt)?

A konfliktus harmadik területe is, amit Jézus jelez, nagyon időszerű: „Üldözni fognak titeket!” Világszerte üldöznek hitük miatt embereket, és sokakat meg is ölnek.

Nincs Jézusnak egyetlen reménykeltő szava sem eme zűrzavaros időkre? De igen! Ne hagyjátok magatokat félrevezetni! Maradjatok állhatatosak! Ez nehéz lesz. De én veletek leszek!